internet basinda is bulmak nedir

Üniversite Öğrencileri İnternetten Nasıl Para Kazanabilir ?

Merhabalar,

Bugün sizlere bir üniversite öğrencisi olarak üniversite veya lisede okuyan arkadaşların tercih edebileceği bildiğim internetten para kazanma yöntemlerini anlatacağım. Öncelikle şunu söyleyeyim “internetten oturduğunuz yerden para kazanın” tarzı veya çeşitli network marketing sistemleriyle asla uğraşmayın. Bende sizlere bunların dışındaki yöntemlerden bahsedeceğim.

Öncelikle yapacağınız bütün işlerde r10, wmaraci, webmastersitesi, iyinet, veya google a webmaster forumları yazdığınızda çıkan forumları kullanacağız.

Öncelikle yapılabilen iş türlerinden bir kaç tanesini ve basit olanları kısaca sıralayayım.

1) Özgün Makale Yazmak

Forumlarda en rahat bulabileceğiniz iş türü Özgün Makale Yazımı bölümüdür. Bu olayı iki türlü yapabilirsiniz. Ya istediğiniz konularda (Örn: Yemek tarifi, Moda, Sağlık, Finans, Oyun vs.) makalelerinizi yazıp bunu makale satış bölümlerinde satışa sunup toplu şekilde satabilirsiniz. Bunun yanı sıra forumlarda İş verenler veya Editörlük (Post İşleri) kategorisinde bulabileceğiniz düzenli bir site ile anlaşıp editörleri olup örneğin günde 5 yazı girip ayda 150 Tl paranızı düzenli şekilde alabilirsiniz.

Özgün yazı yazmak zor mu ? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir ?

Öncelikle özgün yazı yazmak bu piyasadaki copy/paste işlerden sonra en kolay işlerden bir tanesidir. Yapmanız gereken anlaştığınız iş üzerine veya karar verdiğiniz sektördeki içeriği fazla olan siteleri tespit etmek. Örneğin oyun sektörü üzerine örnek vereyim. Bir oyunun açıklamasını okuyun ve nasıl oynandığını anlayın. Bunu kendi kelimelerinizle özgün bir biçimde yazın. Hepsi bu aslında :)

Avantajları: 
Sektörde çok fazla bilgiye gerek yok sadece özgün yazı yazmayı bilin okuduğunuzu anlayın yeterli.
Öncesinde öğrenmeniz gereken bir şey yok hemen başlayabilirsiniz.
İster kendi başınıza, ister bir siteye bağlı olarak çalışabilirsiniz.

Dezavantajları:
Aslında herkese bu kolay gözükse de ortalama 1 ay sonra canınız sıkılmaya başlıyor. Eğer disiplinli bir şekilde yazarsanız ortalama 5 yazı 1 saat bile sürmezken, eğer birazcık gevşek bırakırsanız ipleri bu 2 3 saate bile çıkabilir çünkü arada Facebook’a bakayım, Twitter’a bakayım, Youtube’dan bir şey açayım arkada çalsın ben yazayım diyorsunuz hatta bu bir süre sonra dur şu belgeseli bir izleyeyime kadar gidiyor :) Bunun için sıkılmamak için disiplinli olun 1 saatte bu yazıları bitiricem ve kalkıcam derseniz ve yapabilirseniz bu işin dezavantajı yok.

Peki özgün yazı ile ne kadar kazanabilirsiniz ? 

Özgün yazılar neredeyse tüm forumlarda şu zamanlarda 100 Kelime 1 Tl +200 kelime 2 Tl civarında değişiyor. Editörlükte yapsanız, makale yazıp satsanız da bunun ücretlendirilmesi aynı şekildedir ve eğer ortalama ayda 900 tl kazanmak istiyorsanız. Günde 30 makale yazmanız gerekir, buda disiplinli çalıştığınızda 6 7 saatlik bir sürenizi alır. Eğer günlük bir ofiste çalışan bir işçi gibi 6 7 saat çalışırsanız bunun ücretini de aynı şekilde alabilirsiniz.

2) Copy/Paste Ürün Girişi

Özgün yazı yazamayacağınızı düşünüyorsanız, ingilizce vs. bilmiyorum diyorsanız, copy/paste işi yapabilirsiniz. Ancak bu konuda çok fazla birşey anlatamayacağım yine ilgili forumların iş verenler bölümünde bu konu hakkında da iş ilanları bulabilirsiniz. Bu işleri almanın herhangi bir kriteri yok aslında ilk yazan ve en uygun fiyatta anlaşılan kişiye iş veriliyor . Örneğin 10000 Ürün Girişi 200 Tl vs. görmüştüm geçenlerde çok fazla fiyat farklılaşabiliyor hatta çoğunlukta örneğin 1000 tane ürünü ne kadara girerseniz yazıyorlar siz teklifinizi yazmanız gerekiyor.. Bu işlerden ciddi bir gelir elde edemezsiniz, süreklilikte maalesef yok . Sadece günü kurtaracak işler bulmanız mümkün bu kategoride.

3) Programlama Dilleri ve Grafik Tasarım

Eğer programlama dillerinden herhangi birisini biliyor, photoshop’u iyi düzeyde kullanabiliyorsanız vs. kendinize bu tarz işlerde bulmanız mümkün örneğin php biliyorsanız günde en az 1 adet bot yaptırmak isteyen bulabilirsiniz r10’da :) Veya kimseyle uğraşmaz kendi eklentinizi, veya kendi temanızı (wp uyumlu olursa daha çok satılabilir) lisanslayıp satabilirsiniz.. Ortalama WordPress temalalar 50 60 Tl civarında satılmaktadır. Bunun gibi 10 20 tane tema yapsanız öğrenim hayatınız boyunca o size sürekli bir gelir getirecektir. Tabii ki bunların hatalarıyla uğraşmak, temayı satın alan ve pek fazla bilgisi olmayan insanlarla uğraşmak zorundasınız bunlar içinde yine bir süre bilgisayar başında geçirmeniz gerekiyor..

4) Dil Çeviri

Özellikle ingilizce türkçe çeviriler yine ilgili forumların iş verenler bölümünde istenen bir diğer iş türü. Çok fazla mesleki bir ingilizce, karışık terimler vs. karşınıza gelmez daha genel olarak örneğin ev dekorasyonu, oyun tanıtımı tarzında makaleler ya sayılı olarak istenir yada örnek olarak r10’da bu işi uzun süredir yapan ve bu işle ilgili iş yapanların çoğunun tanıdığı Alper Hoca’yı gösterebiliriz. Buradaki konusunda gerçekten ciddi bir talep olduğunu ve piyasanın canlı olduğunu görebilirsiniz. Eğer bu işe girmek isterseniz Alper Hoca ile görüşmenizi isterim çok yardımsever ve canayakın bir insan..

One Comment

Leave a Reply